T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI SİNOP DR RIZA NUR İL HALK KÜTÜPHANESİ

54. Kütüphane Haftası nedeniyle İlimizde ikamet etmekte olan İranlı göçmen aile ziyaret edildi

            Sinop'ta göçmen olarak yaşayan ve simit satarak geçimini sağlayan Ressam Hashem Ashrafabadi ile refakatinde ikamet eden eşi ses sanatçısı Elham Mohammadiyan ve kızı Baran Ashrafabadi ile oğlu Hafez Ashrafabadi önemli iki misafir ağırladı.  54. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesi ve Sinop İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından 2 çocuklu İranlı göçmen aile ziyaret edildi. Sinop İl Göç İdaresi Müdürü Muhammed Emin Altun, Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesi Müdürü Erol Akarslan, Kütüphaneci Havva Sandalcı ve Akın Kurubaş katıldığı ziyaret sırasında renkli ve kimi zaman duygusal anlar yaşandı. İranlı göçmen aile ile bir süre sohbet edilmesi ardından ses sanatçısı Elham Mohammadiyan tarafından Farsça ve Türkçe şarkılar seslendirildi.

             Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında göçmen bir aileyi ziyaret etmeyi planladıklarını belirten Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesi Müdürü Erol Akarslan; "Bakanlığımızın da göçmen ailelere ve göçmen çocuklara yönelik faaliyet yapmamıza yönelik talimatı var. Bizde hem 54. Kütüphane Haftasını kutlamak, hem de farklı kültürlerle kendi kültürümüzün kaynaşmasını sağlamak amacıyla farkındalık oluşturmak istedik. İl Göç İdaresi Müdürümüz Muhammed Emin Altun’da bize göçmen aileyi bulma konusunda yardımcı olarak aileyi belirledi. İranlı göçmen aile anne, baba ve 2 çocuklu bir aile. Baba ressam ve müzisyen. Anne ses sanatçısı. Çocuklar İstiklal ilkokulunda okuyorlar ve ikisi de Türkçeyi biliyorlar. Hem kültürel alışveriş hem de kütüphane haftasını kutlamak için İranlı göçmen ailemizle bir araya geldik. Amacımız kütüphaneyi, kitapları ve farklı kültürleri bir araya getirerek topluma uyumu sağlayabilmek. Kütüphaneden sadece kendi çocuklarımız değil göçmen ailelerimiz ve çocukları da faydalanabilsinler.     

             Sorun olarak değil bir zenginlik olarak görüyoruz "İletişim açısından bu tür yetenekli sanatçıların toplumda yer bulabilmesi için Türk toplumundaki insanlarla buluşması kaynaşması gerekiyor" diyen Sinop İl Göç İdaresi Müdürü Muhammed Emin Altun; "Bizim onlardan, onlarından bizden alacağı şeyler için aileleri, yetenekleri bir Altun sözlerine şöyle devam etti; “Farklı kültürlerin birbirlerinden aldıkları katma değerleri harmanlayıp iki topluma da bir şeyler katması gerekiyor. Bunun tarihimizde de yeri var, müzisyen Itri gibi. Itri Enderun’da müzik öğretmenidir. Burada öğrencilerine vermiş olduğu eğitimi daha sonra mülteci olarak gelenleri İstanbul Üsküdar’da bir konservatuvar oluşturarak onlardan müzik öğrenir, müzik öğretir. Bu bilgilerini harmanlayarak Enderun’a gelerek kendi öğrencilerine öğretirdi. Toplumda bu tür katma değeri olabilecek insanları bulup değerlendirerek toplumumuza katma değer olarak sunmamız gerekiyor. Biz bunu bir sorun olarak değil bir zenginlik olarak görüyoruz. Toplumlarımız zaten birbirlerine yakın. 54. Kütüphaneler Haftası dolayısı ile müdürümüzün de katkısı ile bu uygulamayı devam ettirebilmektir. Toplumumuzu bu yeteneklerle kaynaştırabilmeliyiz. Müdürümüze de kütüphane haftası dolayısı ile ayrıca teşekkür etmek istiyorum" İranlı göçmen ailede ziyaretten mutlu olduklarını ifade eden Muhammed Emin Altun, yapabilecekleri ne olursa olsun her zaman ellerinden geldiği kadar yardımcı olmaya hazır olduklarını belirtti. Ziyaret çekilen hatıra fotoğrafı ardından sona erdi.  • 4.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 1.jpg